HAKKINDA

İYİLİK AJANDASI'NIN İLK 17 SAYFASINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Merhaba!


2017’nin hem bizim hem senin hayatında bambaşka bir yıl olması için hazırladık İyilik Ajandası’nı. Yılın ilk gününden son gününe kadar her gün için bir iyilik önerimiz var sana. Bu iyilik önerilerinden bazıları kendimize yapacağımız iyilikler bir kısmı ailemize, bir kısmı ise çevremizdeki insanlara, hayvanlara ve çevremize…

Sezai Karakoç’a ait olan ya da ona mal edilen “Belki kötülükleri tamamen bitiremeyiz ama iyilikleri çoğaltabiliriz.” sözünü ve “Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker” yani “iyiliği emretmek kötülükten men etmek” emrini kendimize rehber edindik.

Bu yıl, iyilikleri hep birlikte çoğaltmak için çıkıyoruz yola! Kötülüğün bu kadar hızlı, modern dünyanın bütün mekanizmalarıyla yayıldığı bir çağda, yapılan iyilikleri saklamanın da artık bir tür kötülük olduğunu düşünüyoruz. Ama yalnızca “iyilikleri” paylaşmaktan söz ediyoruz. İyiliği yapanları ya da iyilik yapılan kişileri değil; iyilik eylemini paylaşmaktan…

Yıllardır belirli bir plan dahilinde olmadan gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizi, iyilik fikirlerimizi çevremizdeki dostlarımız ve internet üzerinden bizi takip edenler uygulamaya başladılar. Son birkaç yıldır pek çok dostumuz bize çağrıda bulunuyor ve birlikte bir şeyler yapmak, yaptığımız projelerde sorumluluk üstlenmek istiyor. 52 ayrı öyküde çocuklara iyilik fikrini aşılayan, öykülerdeki iyi çocuk kahramanlarla örnek olan İyilik Çetesi adlı kitabımız ve yaşadığımız şehirde bir yıldır faaliyette olan İyilik Atölyesi adlı mekanımızdan sonra bu konuda daha ayrıntılı düşünmeye, fikir üretmeye ve harekete geçmeye başladık. Böylece İyilik Ajandası fikri ortaya çıktı.

Henüz fikir aşamasındayken bu projeyi büyük heyecanla karşılayan yayınevimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Ajanda’daki fikirlerin/önerilerin bir kısmını daha önce uyguladık. Bir kısmını gazetelerde, televizyon programlarında, sosyal medyada, gündelik hayatımızda karşılaştığımız ilham veren insanlardan aktardık kaynak belirterek. Büyük bir kısmını ise Ayşe ve Cihat olarak uzun bir süre üzerinde çalışarak masa başında ürettik. Bu sürecin ne kadar sancılı olduğunu ifade edebilmemiz mümkün değil.

Vardığımız sonuç şu: İnsanlık, iyilik üzerinde çok az düşünmüş. Devletler, sanatçılar, liderler iyilik konusunda çok az çalışma yapmış. Yapılan projelerin hemen hepsi birbirinin ya aynısı ya da çok benzeri. Konu ve içerik olarak iyilikleri çoğaltmamışız. İyilik denince pek çoğumuzun aklına, yaşlı birilerini yolun karşısına geçirmek, poşetlerini taşımak gibi şeyler geliyor sadece. Bunlar da büyük oranda ilkokulda hayat bilgisi kitaplarında karşımıza çıkan örnekler. Küçük yaşta “iyilik” olarak bize öğretilen şeyleri hayatımız boyunca unutmadığımız sonucuna da varabiliyoruz böylece.

Öyleyse ne yapmalıyız? Çocuklarımızı, gençlerimizi ve toplumun her kesiminden, her yaştan insanı kötülükten alıkoymak için onlara sürekli kötülükleri yansıtıp, “bu kötüdür, uzak dur” demenin yanında ve hatta ondan öncesinde iyilikleri göstermeliyiz. Maddi imkanı, mesleği, bilgi ve birikimi, ilgi alanları ne olursa olsun her insanın yapabileceği yüzlerce iyilik olduğuna inandırmalıyız çevremizdekileri. Ama öncesinde kendimizi…

İyilik Ajandası elindeki metinle sınırlı değil. 1 Ocak 2017’den itibaren, Ajanda’yı takip etmek isteyen herkes önerilerimizi uygulayacak, deneyimlerini bizimle paylaşacak. Özneleri öne çıkarmadan, yapılan iyiliği her yerde paylaşarak iyilikleri çoğaltmak için gayret edecek. Kendi hayatlarımızı güzelleştirecek önerilerin yanında, çevremizdeki sorunları çözmek için de ekip olarak gayret göstereceğiz. Senin iyilik önerilerini de bekleyecek ve her ayın son günü bize gelen önerilerden birini iletişim kanallarımızdan ilan ederek hep birlikte uygulayacağız. Zaman zaman üretecek ve üretilen şeyleri hediye edeceğiz. En başarılı çalışmalar için hem bizim hem yayınevimizin ödülleri olacak. Senden ve Ajanda’yı takip eden herkesten gelen geribildirimleri kullanarak, neyi yanlış yaptığımızı, neyi daha iyi yapabileceğimizi görecek ve 2018’de bu projeye devam edersek yolumuzu ona göre çizeceğiz.

Her iyilik fırsatı bizi çok heyecanlandırmıştır. Bu proje ise hiç şüphesiz ikimizin de hayatında bir dönüm noktası. Umarız senin için de öyle olur.

Bizimle bu heyecanı paylaşacağın için, iyilikleri çoğaltacağın için şimdiden teşekkürler.


Ayşe Ünsal & Cihat Albayrak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Günün iyiliği ile ilgili yorumlarını paylaş!